Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı: Gün kayyımlara karşı durma günüdür

İçişleri Bakanlığı’nın Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın görevden alarak yerine Vali Ali Çelik’in kayyım olarak atanmasına yönelik tepkiler sürüyor. Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Viyan Tekçe, kayyım kararıyla Hakkari halkının iradesine darbe vurulduğunu ifade etti. Kayyım atamak için gerekçeler uydurulduğunu söyleyen Tekçe, “Kimsenin bir suç işlemesine gerek yok. AKP istediği zaman istediği bahane ve uydurmalarla, Kürt halkı iradesine rahatlıkla kayyım atayabiliyor. AKP burada yenilgiye uğradığı için zaten kayyım atamak için yer arıyordu. Bu irade gaspını kesinlikle kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘TÜM HAKKARİ HALKININ İRADESİ GASP EDİLDİ’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, belediyeye ilk geçtiklerinde büyük bir tahribatla karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Tekçe, bu tahribatların başında yandaş personel alımı, spor kulüplerine aktarılan paralar ve iller bankası borçları olduğunu dile getirdi. Yapılan borçların bir kısmının AK Parti’nin seçim propagandası kapsamında harcandığını hatırlatan Tekçe, “Tüm bu borçları belgeli bir şekilde detaylandırdık ve kayyım atanmadan önce halkımıza bunları deklere edeceğimi açıkladık. Hırsızlıklarını ve talanlarını ortaya çıkaracağımızı anladıklarından dolayı kayyım ataması yapıldı. Seçim sürecinde halka rüşvet vermek için bir bankadan yüzde yüz faizle 24 milyon TL kredi çekildiğini öğrendik. Ayrıca seçim süreci boyunca AKP’nin kampanyası kapsamında belediye bütçesinden doğalgaz, yardım kolisi dağıtımı yapıldı” diye konuştu.

Tekçe, “AKP’li adayı kendi maden şirketinin futbol takımına 50 bin lira, yine polis futbol kulübüne de 700 bin TL aktarıldığını öğrendik” diyerek şöyle devam etti: “Kayyım sadece DEM Partililerin değil, AKPlilerin de iradesine atandı. Tüm Hakkari halkının iradesi gasp edildi. Gün iradeye sahip çıkma, kayyımlara karşı durma ve talancı kayyım zihniyetini tanımadığımızı gösterme günüdür. Halk, 31 Mart seçimlerinde gerekli cevabı vererek kayyımları istemediğini gösterdi.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir